Popüler Dans Türleri nelerdir?

Popüler dans türleri son zamanların sıklıkla araştırılan konularından biri. Farklı ritimler denemek isteyenler için dans çeşitleri oldukça fazla. Çoğunlukla bilinen ve tercih edilen dans türlerini farklı kategorilerde değerlendirmek gerekir. Bu kategorileri temelde eşli danslar ve tek kişilik danslar olarak adlandırabiliriz.

Popüler Dans Türleri

Müziğin vücutla buluştuğu an, dans ettiğimiz zamandır. Yıllardır süre gelen bu aktivite; sanat, tedavi, gelenek, spor, hobi ya da kimilerince meslek olarak tanımlanabilir. Tarih öncesi çağlara kadar uzanan dans, sadece bir sanat dalı değil aynı zamanda bir ifade biçimidir. Dansın ilk ortaya çıkışından günümüze kadar pek çok dans türü ortaya çıkmıştır.

Günümüzdeki popüler dans türleri ise şunlardır:

Eşli Dans Türleri

Dans, insanlar arasında bir iletişim yolu olarak da bilinir. Bu yüzden de eşli danslar da bir yerde farklı anlamlar taşıyabilmektedir. Eşli dans türleri ise şunlardır:

1. Salsa

İspanyolcada sos anlamına gelen salsa, birçok dansın karışımından ortaya çıkmış, birçok Afrika dansını da içine almış ve günümüze gelene kadar birçok değişikliğe uğramıştır.

2. Tango

Tango günümüzde salon danslarının en başında gelen danslardan biri. Elit kesime hitap eden, karizmatik ve zarif. 1800’lü yıllarda Arjantin’den çıktığı bilinen Tango, Latince dokunmak anlamına gelen “tangere” kelimesinden türüyor.

3. Bachata

Bachata dansı temel figürleri ile Küba kalça hareketlerine dayanan ve kelime anlamı olarak “acılı aşk şarkısı” anlamına gelen bir latin dansıdır. Yavaş bir tempo eşliğinde tutkulu bir dans gerçekleştirmek isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği bachata dansı çift dansları arasında en etkileyici yapıya sahip olan dans türlerin birisidir.

Günümüzde oldukça popüler olan bachata dans esas anlamıyla aksak adımlar ve Küba kalça hareketlerine dayanırken dünyanın farklı yerlerinde de farklı bachata türleri uygulanmaktadır.

4. Rumba

Rumba, genellikle “sevginin dansı” olarak adlandırılır. Kökleri bir sokak kur dansı olarak Afrika’ya kadar izlenebilir. Fakat bugün, Rumba dansı balo dansçıları arasında romantik bir dans olmuştur.

5. Vals

Kadınların kuğu gibi süzüldüğü, erkeklerin de bir centilmen gibi hareket ettiği dans çeşidi vals, adeta bir sanat eseri görünümünde. Filmlerden tablolara, gösterilerden müzikal oyunlara kadar kendine birçok alanda yer edinen bu dans türünün kökeni, 19. yüzyılın başlarında Avusturya ve Almanya’dan geliyor. Masallardan uyarlanan birçok çizgi filmde dahi prenses ve prensin uyguladıkları vals, aslında henüz çocuk yaşlarda öğrendiğimiz bir dans çeşidi. Günümüzde ‘Viyana Valsi’ ve ‘Modern Vals’ olarak iki türü mevcut.

Tek Kişilik Dans Türleri

1. Break Dance

Sokak dansı olarak da adlandırılan break dance, ilk kez 80’li yıllarda New Yorklu siyahi gençlerde görüldü. Akrobatik bir dans çeşidi olan break dance, zamanla sokaklardan profesyonel alanlara taşınan break dance bugün hala milyonlarca kişinin ilgisini çekiyor.

2. Modern Dans

Modern dansın doğuşu 20. yüzyıla dayanıyor. Balenin yıkılmaz kurallarına karşı geliştirilen modern dans türü, sanatçılara tanıdığı özgür alan sayesinde 21. yüzyıl ruhuna ayak uydurabilen ve her müziğe uyum sağlayabilen bir tür olarak karşımıza çıkar.

3. High Heels

”Stiletto dance” olarak da adlandırılan bu dans, yüksek topuklu ayakkabılarla yapılır. 21. Yüzyılın başlarında Amerika ve Avrupa çevrelerinde ortaya çıkan ”high heels”, pop ve hip-hop müzikleriyle birlikte görülüyor. İlk ortaya çıkışında genellikle kadınlar tarafından icra edilen stiletto dans, son yıllarda erkekler tarafından da ilgi görmeye başladı.

4. K-Pop

Son yılların en büyük akımı: K-Pop. Güney Kore müzik endüstrisinin global bir başarıya ulaşması, k-pop dansını da beraberinde getirdi. Pop, rock, R&B ve hip hop danslarının bir karması olarak tanımlayabileceğimiz dans türü oldukça hareketli ve yüksek bir ritme sahip.

5. Zumba

Son dönemlerde çok tercih edilen bir spor olarak da görülen Zumba, dünyanın bir numaralı grup fitness egzersizi olarak tanımlanıyor. Yoğun bir tempo ile ter atmak isterseniz Zumba sizin için ideal olabilir.

Peki sizin tercihiniz hangisi? Aşağıdaki yoruma tercihinizi yazabilirsiniz.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Size nasıl yardımcı olabilirim ?