Türk Halk Oyunları ve Kocaeli’nin Tercihi

Son zamanlarda, Türk halk müziği, Türk halk oyunları ve el sanatları da dahil olmak üzere Türk kültürü ve geleneği dünyanın her köşesinden ilgi görmeye başladı. Türkiye’nin popüler tatil merkezi olması ve emekliler için ideal yaşam koşulları sunması, bu ilgiyi artıran en büyük faktörler arasında yer alıyor. Basının ve Türk dizi ve filmlerine olan ilginin de etkisi göz ardı edilemez.

Kocaeli’nde özellikle son zamanlarda çokça tercih edilen halk oyunlarından bazıları ise horon, harmandalı, zeybek ve kafkas oyunları olarak öne çıkmaktadır.

Türk gelenekleri, Türkiye’ye yerleşmek veya en azından bir kez ziyaret etmek isteyen insanların en çok merak ettiği konulardan biri haline geldi. Yabancıların özellikle ilgi gösterdiği geleneklerden biri de Türk halk oyunları.

Türkiye’de geleneksel halk oyunları, bölgeden bölgeye değişiklik gösteriyor. Türk kültürü ve geleneğinin zenginliği, eski göçebe yaşam tarzının etkisiyle ortaya çıkmıştır. Türkiye’nin dört bir yanında onlarca farklı halk oyunu oynanmasına rağmen, en popüler olanların şunlar olduğu söylenebilir:

•Halay

•Hora

•Horon

•Zeybek

•Kaşık Oyunu

•Atabarı

•Sema

Bu halk oyunlarının kökeni kesin olarak belirlenemese de, eski zamanlara dayandığı biliniyor. Türk halk oyunlarının önemi, halkın bu geleneği yaşatma konusundaki kararlılığından kaynaklanıyor. Günümüzde hala oynanan ve kutlamalarda sıkça karşımıza çıkan bu oyunlar, Türk kültürünün önemli bir parçası haline gelmiştir.

Siz de etkinliğinizde profesyonel halk oyunları ekibi çıkarmak isterseniz Simay Arts Sahne Sanatları firması sizin isteklerinize cevap verecek. Hem modern dans hem halk oyunları ekibiyle muazzam gösteriler sizi bekliyor.

Yapılacak organizasyonunuz için Simay Arts ile iletişime geçin!Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Size nasıl yardımcı olabilirim ?